Ekonomi

SpaceX 1,8 milyar dolarlık casus uydu sözleşmesi imzaladı

Proje hakkında bilgi sahibi kaynaklara göre, Elon Musk tarafından yönetilen havacılık şirketi SpaceX şu anda ABD hükümeti için bir casus uydu ağı geliştiriyor. Ülkenin keşif uydularını denetleyen Ulusal Keşif Ofisi (NRO) ile 2021 yılında 1,8 milyar dolar değerinde bir sözleşme imzalandı.

Bu girişim, SpaceX’in Starshield iş birimi tarafından yönetilen ve ABD istihbaratını ve askeri operasyonlarını Dünya görüntüleme yetenekleriyle donatılmış bir uydu takımyıldızı ile desteklemeyi amaçlayan gizli bir programın parçasıdır. Bu uydular alçak Dünya yörüngesinde çalışacak şekilde tasarlandı ve ABD hükümetinin küresel çapta potansiyel hedefleri tespit etme kabiliyetini önemli ölçüde artıracak şekilde bir sürü olarak işlev görebilecek.

NRO sofistike bir uydu sistemi geliştirme çabalarını doğruladı, ancak SpaceX’in katılımının ayrıntıları hakkında yorum yapmayı reddetti. Önerilen ağ, uzay tabanlı istihbarat, gözetleme ve keşif sistemlerinde büyük bir ilerlemeyi temsil edecek ve Dünya üzerindeki faaliyetlerin kalıcı ve hızlı bir şekilde kapsanmasını sağlayacaktır.

SpaceX’in Falcon 9 roketleriyle 2020’den bu yana yaklaşık bir düzine prototip uydu fırlatıldı. Bu, şirketin Pentagon ile askeri yüklerin fırlatılmasını da içeren daha geniş çaplı ilişkisinin bir parçası olmuştur. 2020’de fırlatılan ilk Starshield prototip uydusu, yaklaşık 200 milyon dolar değerindeki ayrı bir sözleşme kapsamındaydı ve 1,8 milyar dolarlık daha büyük anlaşmaya zemin hazırladı.

Starshield ağı, SpaceX’in şu anda yörüngede yaklaşık 5.500 uydusu bulunan ticari geniş bant takımyıldızı Starlink’ten farklıdır. Yeni casus uydular, başka bir şirket tarafından sağlanan gelişmiş sensörleri kullanarak yer hedeflerini izlemeye ve ABD yetkililerine veri aktarmaya odaklanacak.

Bu ağın geliştirilmesi, uzayda askeri hakimiyet için artan rekabetin ortasında, ABD’nin casus uydu sistemlerini daha verimli ve sürekli Dünya görüntülemesi için daha düşük yörüngelere genişletme arayışıyla birlikte geliyor. Bu hamle aynı zamanda Rusya ve Çin gibi rakiplerin potansiyel uzay silahı tehditlerine karşı dayanıklılığı arttırmaya yönelik stratejik bir çaba olarak görülüyor.

ABD Uzay Kuvvetleri ve CIA’den personeli bünyesinde barındıran NRO, Pentagon ve diğer istihbarat kurumlarına gizli uydu görüntüleri sağlamakla görevlidir. Starshield girişimi, büyük görüntüleme uyduları ve uydular arası lazerler kullanarak iletişim kuran bir dizi röle uydusu kombinasyonu ile ABD hükümetinin uzaktan algılama yeteneklerini güçlendirmeye hazırlanıyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu