Ekonomi

Endonezya rupisindeki düşüş BI’nın faiz artırımına gitmesine neden olabilir

Endonezya’nın merkez bankası Bank Indonesia (BI), Endonezya rupiahının önemli bir düşüş yaşayarak dolar karşısında son dört yılın en düşük seviyesine ulaşması nedeniyle bir politika ikilemiyle karşı karşıya. Ramazan Bayramı tatilinin ardından piyasalar yeniden açılırken para biriminin düşüşü 16.000 dolar gibi önemli bir seviyeyi aştı ve bu yıl için %5,25’lik bir kayba işaret ediyor.

Bu gerileme, kur istikrarını korumak gibi benzersiz bir görevi olan BI üzerinde, 23 Nisan’da yapılacak politika gözden geçirmesinde faiz oranlarını potansiyel olarak yükseltmesi için baskı yaratıyor. Eğer BI faizleri arttırmaya karar verirse, bu Ekim ayından bu yana yapılacak ilk artış olacak.

Rupiah’ın cazibesi tarihsel olarak Endonezya tahvil piyasasının yüksek getirisinden kaynaklanıyordu, ancak son zamanlardaki dalgalanma ve dolar piyasaları üzerindeki dar spreadler cazibesini azalttı.

Dört yıl önce 7,5 puan olan 10 yıllık ABD Hazine tahvilleri ile Endonezya devlet tahvilleri arasındaki fark önemli ölçüde daraldı ve şu anda sadece iki puana düştü. Endonezya devlet tahvillerindeki yabancı varlıkları da Aralık 2020’de dörtte bir iken şu anda %14’e geriledi.

Rupiah’ın düşüşüyle mücadele etmek amacıyla BI, spot döviz ve yurtiçi teslimatsız vadeli işlem (DNDF) piyasalarında doğrudan rupiah alımının yanı sıra devlet tahvili alımını da içeren bir dizi strateji uyguladı.

Bu müdahaleler, Kore wonu gibi para birimlerine kıyasla rupiahın düşüşünü bir miktar hafifletti ve piyasaların önümüzdeki altı ay içinde sadece %0,5’lik bir düşüş beklediği değer kaybı beklentilerini minimumda tuttu.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

besikduzuajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu